top of page
canvas.png

ПРО ВИСТАВКУ:

Виставка «Переосмислення Тріумфу: День Перемоги в об'єктиві» присвячена практикам святкування Дня Перемоги в різних регіонах України починаючи від 1945-го до наших днів. Висвітлення самих практик не є самоціллю. Натомість, на основі оцифрованих фотознімків, відеофільмів, святкових листівок, плакатів та медалей, виставка має на меті показати, як пропоновані наративи та формати святкування довгий час впливають на наше повсякдення, формування світогляду і традицій. 

  

Запит на публічність спільного травматичного минулого з одного боку, та бажання влади маніпулювати пам’яттю про Другу світову війну, зробили 9 травня полем для творення колективних міфів та відповідних версій минулого. Попри те, що ще в 2021 році 52,3 % опитаних «Українською соціологічною групою» воліли б святкувати День перемоги 9 травня, можна припустити, що сучасна російсько-українська війна дуже змінила оптику українців щодо розриву з радянською спадщиною.

 

Одним з консенсусних наслідків цього перегляду стало введення до календаря нового державного свята – «Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945», яке відзначатиметься щорічно 8 травня. Відтак, в історії святкування 9 травня можна поставити крапку і сфокусуватись на переосмислені практик вшанування, досвід яких стане необхідним для говоріння про наслідки сучасної війни.  

 

Виставка розрахована на широке коло відвідувачів, які цікавляться історією повсякдення, політикою пам’яті та пост-пам’яттю про Другу світову війну. Основу її експонаторики склали матеріали з фондів Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. Яворницького,  Національного заповідника «Замки Тернопілля», Національного військово-історичного музею, Центру міської історії та матеріали з приватних фотоархівів Валентини Сацути, Дарії Ємцової та Надії Таршин. Сукупно – це понад 100 предметів, які поділені на 4 тематичних розділи. 

canvas.png
bottom of page